لوگوی سفید

علائم بواسیر

علائم بواسیر

فهرست مطالب این مقاله

بواسیر، مشکلی شایع در منطقه مقعدی است که با تورم و التهاب وریدهای خونی در ناحیه مقعد همراه است. این وریدها در اثر فشار زیاد بر روی دیواره مقعد، به عروق بزرگتر تبدیل می‌شوند و بواسیر شکل می‌گیرند. بواسیر می‌توانند درونی یا خارجی باشند، به تناسب با محل و طبقه‌بندی آنها. در این مقاله به طور کامل علائم بواسیر را بررسی کرده و در نهایت به انواع روش های درمان آن از جمله درمان هموروئید با لیزر اشاره خواهیم کرد.

علائم بواسیر چیستند؟

 1. خونریزی: یکی از علائم شایع بواسیر خونریزی است که معمولاً بعد از مدفوع کردن یا در طول تلاش برای مدفوع کردن رخ می‌دهد. خون معمولاً روشن و قرمز است.
 2. قرمزی و تورم: بواسیر ممکن است باعث قرمزی و تورم در ناحیه مقعد شوند. این تورم می‌تواند باعث احساس درد و ورم در منطقه مقعدی شود.
 3. احساس ناراحتی و سوزش: بیماران ممکن است در منطقه مقعد احساس ناراحتی، سوزش و تحریک برانگیزی داشته باشند. این علائم معمولاً بعد از مدفوع کردن شدیدتر می‌شوند.
 4. احساس یک توده در ناحیه مقعد: بواسیر ممکن است باعث ایجاد احساس یک توده یا گره در ناحیه مقعد شود که می‌تواند به عنوان یک بالم توصیف شود.
 5. ایجاد احساس ناهنجاری در زمان تخلیه مدفوع: بعضی از بیماران با بواسیر احساس می‌کنند که تخلیه مدفوع مشکل و دردناک است و این می‌تواند باعث ایجاد استرس و ناراحتی شود.

علائم بواسیر

روش‌های درمان بواسیر

روش‌های درمان بواسیر متناسب با شدت و نوع بواسیر متفاوت است. در ادامه، به برخی از روش‌های معمول درمان بواسیر اشاره می‌کنیم:

 1. تغییرات در سبک زندگی: در مواردی که بواسیر در حالتی طفیف یا ابتدایی است، تغییرات در سبک زندگی ممکن است کمک کننده باشد. به عنوان مثال، افزایش مصرف آب، مصرف غذاهای حاوی فیبر بالا مانند میوه‌ها، سبزیجات و محصولات غلات کامل، استفاده از دستگاه‌های بهداشتی نرم و اجتناب از توانمندی برای مدفوع کردن، می‌تواند در کاهش علائم بواسیر مؤثر باشد.
 2. داروها: برخی داروها می‌توانند در کاهش علائم بواسیر کمک کنند. موضعی (محلی) استفاده می‌شوند، مانند کرم‌ها، ژل‌ها، صابون‌ها و پمادها، که معمولاً شامل ترکیبات ضد التهاب و ضد قارچ می‌شوند. همچنین، ممکن است پزشک داروهای خوراکی مثل ضد التهاب‌ها و مسکن‌ها را تجویز کند.
 3. باندهای لاستیکی (باند لیگاتور): در بواسیر داخلی بزرگتر و تورم‌دهنده، این روش معمولاً استفاده می‌شود. در این روش، باند لاستیکی را روی پایه بواسیر قرار می‌دهند تا خون‌رسانی به بواسیر قطع شود و در نتیجه، بواسیر ترکیب شده و جذب می‌شود.
 4. انتظار و مشاهده: برخی از بواسیر ممکن است به طور خود به خودی بهبود یابند. در این موارد، تغییرات در سبک زندگی و مصرف مواد ضد التهابی موضعی می‌توانند به تسکین علائم کمک کنند.
 5. مداخله‌های جراحی: در موارد شدید و پیشرفته بواسیر، ممکن است نیاز به مداخله جراحی باشد. این شامل روش‌هایی مانند لیزر، کواگولاسیون لیگچری، تخلیه وریدی بواسیر، عمل لیگچری و استئوتومی (جراحی برشندگی) است.

درمان بواسیر با لیزر

استفاده از لیزر در درمان بواسیر به عنوان یک روش مؤثر شناخته شده است. بواسیر (همچنین شناخته شده به عنوان ورم مویرگی یا هموروئید) مشکلی است که در نتیجه تورم و التهاب وریدهای پوستی در منطقه مقعد و آنوس ایجاد می‌شود. این علائم می‌توانند شامل خونریزی، خارش، سوزش و درد باشند.

لیزر درمانی با استفاده از نورهای با امواج مرکزی، مانند نور لیزر کربن دی‌اکسید (CO2) یا نور لیزر نیویوم یریوم آلومینیوم گارنت، بر روی منطقه بواسیر اعمال می‌شود. این نورها در عمق بافت پوست جذب می‌شوند و به تشکیل گرما و انقباض بافت منتهی می‌شوند، که باعث تنگ شدن و کاهش حجم بواسیر می‌شود.

درمان بواسیر بدون درد و خونریزی
درمان درمان بواسیر یا هموروئید با لیزر در کلینیک برتر، به وسیله تجهیزات پزشکی نوین و بدون درد و خونریزی انجام می‌شود . این روش ترمیم سریعی دارد و تضمین بهبودی بیماران را در کلینیک برتر فراهم می‌کند.

مزایای لیزر درمانی بواسیر

 1. عدم نیاز به جراحی باز: استفاده از لیزر درمانی در درمان بواسیر به معنی عدم نیاز به جراحی باز و برش‌های بزرگ است. این به طور قابل توجهی خطر عفونت، خونریزی و عوارض جراحی را کاهش می‌دهد.
 2. روند بهبودی سریع: لیزر درمانی برای بواسیر ممکن است به عنوان یک روش کم تهاجمی در نظر گرفته شود که به طور عمومی زمان بهبودی سریع‌تری نسبت به جراحی باز دارد. این به معنی کاهش زمان نیازمندی به استراحت و بازگشت سریع‌تر به فعالیت‌های روزمره است.
 3. کاهش علائم بواسیر: لیزر درمانی می‌تواند به کاهش علائم بواسیر مانند خونریزی، سوزش، خارش و درد کمک کند. با تنگ شدن و کاهش حجم بواسیر، علائم ناخوشایند مربوطه نیز کاهش می‌یابند.
 4. انعطاف‌پذیری بالا: لیزر درمانی به میزان قابل تنظیمی قدرت و نوع امواج را ارائه می‌دهد. این به معنی دسترسی به یک روش سفته‌پوستی است که می‌تواند به نیازهای خاص هر فرد و میزان بواسیر او پاسخ دهد.

هرچند لیزر درمانی برای بواسیر به عنوان یک روش مؤثر در نظر گرفته می‌شود، اما قبل از تصمیم‌گیری نهایی باید با یک پزشک متخصص مشورت کنید تا وضعیت شما را بررسی کند و بهترین روش درمانی را برای شما تعیین کند. همچنین، رعایت سبک زندگی سالم و پیگیری منظم با پزشک به عنوان بخشی از مراقبت‌های درمانی مهم است.

به اشتراک گذاری مقاله در:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دسته بندی مطالب
سوالی دارید؟

شما می‌توانید از طریق تماس با شماره های زیر از خدمات مشاوره رایگان کلینیک برتر استفاده کنید