لوگوی سفید
تاثیر زگیل تناسلی بر بارداری

فهرست مطالب این مقاله

زگیل تناسلی یک عفونت مقاربتی (STI) است که معمولاً به صورت توده‌های گوشتی در بافت‌های اندام تناسلی مردان و زنان ظاهر می‌شوندو بسیاری از مبتلایان به این ویروس، هرگز علائمی را تجربه نمی‌کنند.

زگیل تناسلی توسط گونه‌های خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شود. HPV شایع ترین بیماری مقاربتی است که برخی از سویه‌های آن می‌توانند در مردان و زنان باعث سرطان (یه ویژه سرطان دهانه رحم) شوند. به همین دلیل است که به زنان توصیه می‌شود که به طور منظم آزمایش پاپ اسمیر را انجام دهند تا علائم سرطان دهانه رحم و HPV را بررسی کنند.

اگر شما مبتلا به زگیل تناسلی هستید و می‌خواهید بدانید که این ویروس چگونه ممکن است روی بارداری شما تأثیر بگذارد، حتما این مطلب را تا انتها مطالعه فرمایید.

زگیل تناسلی چه تاثیری بر مراقبت‌های بارداری دارد؟

مراقب های پزشکی دوره بارداری با وجود زگیل تناسلی

اگر سابقه HPV دارید، باید به پزشک دوران بارداری خود اطلاع دهید. همچنین باید به آنها بگویید که آیا در گذشته زگیل تناسلی یا پاپ اسمیر غیرطبیعی داشته اید.

اگرچه ویروس HPV به طور معمول بر شما یا فرزند متولد نشده شما تأثیر نمی‌گذارد، اما لازم است پزشک شما هرگونه ناهنجاری را در طول دوران بارداری شما بررسی کند. از آنجایی که سلول های زیادی در دوران بارداری در حال رشد و تکثیر هستند، پزشک شما باید مراقب هر گونه رشد غیرعادی یا تغییرات دیگر باشد.

در شرایط بسیار نادر، زگیل‌های تناسلی بزرگ ممکن است منجر به عوارض زایمان به دلیل خونریزی یا تحت تأثیر قرار دادن توانایی واژن شما برای کشش در طول زایمان شود. در این موارد ممکن است نیاز به سزارین باشد.

اگر نمی دانید HPV دارید یا خیر، پزشک شما برایتان آزمایش تجویز خواهد کرد تا درباره این وجود این ویروس در شما مطمئن شود.

واکسن HPV
در حال حاضر واکسن‌های HPV برای بسیاری از گونه‌های HPV که باعث زگیل تناسلی و سرطان می‌شوند، وجود دارد. این واکسن‌ها برای پسران و دختران توصیه می‌شوند و زمانی بیشترین تاثیر خود را خواهند داشت که قبل از شروع فعالیت جنسی فرد تزریق شوند.

عوارض زگیل تناسلی در بارداری

عوارض زگیل تناسلی در دوران بارداری

به طور معمول، زگیل تناسلی بر بارداری شما تأثیر خاصی نمی‌گذارد. با این حال، مواردی وجود دارد که در آنها ممکن است عوارضی ایجاد شود.

اگر در دوران بارداری عفونت زگیل تناسلی فعال داشته باشید، زگیل ها می توانند بزرگتر از حد معمول رشد کنند. برای برخی از زنان، این می تواند ادرار را دردناک کند. زگیل های بزرگ نیز ممکن است باعث خونریزی در حین زایمان شوند. گاهی اوقات، زگیل های دیواره واژن می تواند کشش کافی واژن را در طول زایمان دشوار کند. در این موارد ممکن است زایمان سزارین توصیه شود.

به ندرت ممکن است زگیل تناسلی به کودک شما منتقل شود. در این موارد، نوزاد شما معمولا چندین هفته پس از تولد دچار زگیل در دهان یا گلو می شود.

سویه‌های HPV که باعث زگیل تناسلی می‌شوند، معمولا خطر سقط جنین یا مشکلات زایمان را افزایش نمی‌دهند.

آیا زگیل تناسلی بر شانس بارداری شما تأثیر می گذارد؟

برخی از گونه های HPV می توانند شانس شما را برای ایجاد سلول های غیر طبیعی (مانند سلول های سرطانی) در دهانه رحم افزایش دهند. اگر این سلول ها برداشته شوند، باروری و زایمان ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد. این به این دلیل است که حذف سلول می تواند بر باز شدن دهانه رحم یا تولید مخاط دهانه رحم تأثیر بگذارد.

با این حال، زگیل تناسلی به خودی خود بر توانایی شما برای باردار شدن تأثیر نمی گذارد.

درمان زگیل تناسلی در بارداری

هیچ درمانی برای hpv وجود ندارد، اما داروهایی وجود دارند که می‌توانند زگیل‌ها را درمان کنند تا کمتر دیده شوند با این حال، تعداد بسیار کمی از این داروها برای استفاده در دوران بارداری ساخته شده‌اند.

اگر داروهایی برای زگیل تناسلی دارید که قبل از بارداری برای شما تجویز شده است، باید قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید. اگر پزشک شما تشخیص دهد که داروهای تجویز شده قبلی برای شما یا جنین خطرناک است، ممکن است از یک درمان موضعی برای حذف زگیل در دوران بارداری استفاده کند.

هرگز نباید زگیل تناسلی را با پاک کننده‌های بدون نسخه زگیل درمان کنید چرا که  این درمان‌ها می‌توانند منجر به درد و سوزش بیشتر شوند.

اگر زگیل های بزرگی داشته باشید و پزشک تشخیص دهد که این زگیل‌ها در زایمان اختلال ایجاد خواهند کرد، ممکن است برای حذف آ‌نها روش‌هایی مانند فریز کردن با نیتروژن مایع، جراحی یا درمان زگیل تناسلی با لیزر را پیشنهاد دهد.

زگیل تناسلی و زایمان

زگیل تناسلی و زایمان

به طور کلی، زگیل تناسلی تاثیری بر زایمان موفق نوزاد شما نخواهد داشت.

در موارد نادر، زگیل‌های بزرگ می‌توانند باعث ایجاد برخی عوارض در هنگام زایمان شوند. زیرا ممکن است در حین زایمان باعث خونریزی شوند. اگر روی دیواره واژن زگیل دارید، ممکن است کشش واژن را در طول زایمان سخت‌تر کند.

در این شرایط، ممکن است زایمان سزارین توصیه شود – بهتر است در مورد احتمال این امر با پزشک یا ماما صحبت کنید.

نتیجه گیری

در اکثر موارد زگیل تناسلی هیچ مشکلی در دوران بارداری ایجاد نمی کند. همچنین خطر انتقال عفونت به نوزادشان بسیار کم است.

اگر زگیل تناسلی یا هر گونه ای از HPV دارید و هنوز در مورد اثرات احتمالی آن بر بارداری خود نگران هستید، با پزشک متخصص خود صحبت کنید. آنها می توانند در مورد خطرات خاصی که ممکن است برای شما وجود داشته باشد و اینکه چه درمانی برای شما بهترین روش است به شما کمک کنند.

موارد نادری وجود داشته که ویروس HPV از مادر به نوزاد منتقل شده و باعث ایجاد زگیل در او شده است، اما در این شرایط کودک معمولاً می تواند با مداخله پزشک بر علائم غلبه کند.


منبع مقاله:
Healthline – Genital Warts in Pregnancy

به اشتراک گذاری مقاله در:
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on telegram
Share on whatsapp

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی مطالب
سوالی دارید؟

شما می‌توانید از طریق تماس با شماره های زیر از خدمات مشاوره رایگان کلینیک برتر استفاده کنید

آخرین مقالات